Važećim Zakonom o upravnim sporovima uvedena je mogućnost sastavljanja izdvojenog mišljenja, tj. „pisanog obrazloženja izdvojenoga glasa“ (članak 115. stavak 3. i članak 136. stavak 4. toga Zakona). U drugome stupnju upravnog spora Visoki upravni sud Republike Hrvatske uvijek odlučuje u vijeću, dok je formiranje vijeća pri prvostupanjskom odlučivanju upravnih sudova u složenim slučajevima prepušteno sucu kojem je predmet dodijeljen u rad (članak 14. stavci 2. i 3. Zakona o upravnim sporovima)1.
Članak 115. stavak 3. Zakona o upravnim sporovima glasi:
Na zahtjev člana vijeća koji je izdvojio glas, njegovo pisano obrazloženje izdvojenoga glasa priložit će se pisanoj presudi. To mišljenje objavljuje se na isti način kao i presuda.2
Ako glasa različito od većine u vijeću, član vijeća nije dužan pisano obrazložiti svoj izdvojeni glas. Glasovi članova vijeća uvijek ostaju zabilježeni u zapisniku o vijećanju i glasovanju, ali taj je zapisnik nedostupan strankama u sporu i općoj javnosti. Dakle, to što uz pojedinu presudu nije priloženo izdvojeno mišljenje sâmo po sebi ne znači da je presuda donesena jednoglasno.
No, ako preglasani član vijeća zahtijeva da presudi bude priloženo njegovo pisano obrazloženje izdvojenoga glasa, do kada je dužan sastaviti i interno dostaviti takvo obrazloženje?
Prije svega, smatramo da je prilaganje izdvojenog mišljenja član vijeća dužan najaviti odmah po donošenju odluke, kako odluka ne bi bila otpremljena bez njegova obrazloženja izdvojenoga glasa. Daljnji rokovi ovise o tome je li riječ o prvostupanjskom ili o drugostupanjskom upravnom sporu.
Na prvome stupnju nema razloga da rok za sastavljanje i internu dostavu izdvojenog mišljenja bude duži od roka za otpremu presude. Prema članku 122. Zakona o upravnim sporovima, presuda se dostavlja svim strankama u sporu pisanim ili elektroničkim putem u roku od 15 dana od dana objave, a ako nije objavljena, od njezina donošenja.
Takav rok Zakonom o upravnim sporovima nije propisan u odnosu na otpremu drugostupanjske presude. Propisano je tek da Visoki upravni sud presudu dostavlja upravnom sudu, koji je dostavlja strankama (članak 136. stavak 6. toga Zakona). To, dakako, ne znači da član vijeća koji je najavio izdvojeno mišljenje može svojih odugovlačenjem trajno blokirati otpremu odluke.
dr. sc. Alen Rajko
^ 1 Dodatno o odlučivanju upravnog suda u vijeću v. i sljedeće odredbe Zakona o upravnim sporovima: članak 16. stavak 2.; članak 54.; članak 63. stavak 2.; članak 64. stavak 2.; članak 85. stavak 3.; članak 89. stavak 1.; članak 91. stavak 2.; članak 94. stavci 1. i 4.; članak 96.; članak 107. stavak 3.; članak 115.; članak 119. stavak 2. točka 3. i st. 8.; članak 121. stavak 2.; članak 125. stavak 3.
^ 2 Izdvojeno mišljenje objavljeno je, primjerice, uz presudu Visokoga upravnog suda Republike Hrvatske donesenu u objektivnom upravnom sporu, poslovni broj: Usoz-55/2024-2 od 18. srpnja 2025.