Uobičajeno je da je početak svake godine vrijeme kada se realizira godišnja akcija cijepljenja pasa protiv bjesnoće. Međutim, upravo tijekom tekuće godine cijepljenje pasa protiv infekcije virusom bjesnoće razlikuje se od takvog cijepljenja koje se vršilo prethodnih godina. Naime, prošle godine (2021.) došlo je do promjena u naredbi koja se odnosi na mjere zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti, i to u dijelu kojim se uređuje obveza cijepljenja pasa protiv bjesnoće.
U tom kontekstu uvodno ističemo da je materijalnim odredbama članka 17. Zakona o veterinarstvu („Narodne novine“ br. 82/13., 148/13., 115/18. i 52/21. – dalje: Zakon) propisano da mjere otkrivanja, nadziranja, sprječavanja pojave i širenja, kontrole, suzbijanja i iskorjenjivanja bolesti životinja i zoonoza, u skladu s epidemiološkim stanjem i razinom ugroženosti, krajem svake tekuće godine za sljedeću godinu naredbom propisuje ministar (stavak 1.), zatim da se takvom naredbom određuje provedba, rokovi i način osiguranja sredstava i plaćanja troškova u provedbi naređenih mjera (stavak 2.), te da su tako određene mjere obvezujuće za posjednika životinja (stavak 3.), s tim da članak 3. točka 36. Zakona posjednika životinje definira kao pravnu ili fizičku osobu koja je kao vlasnik, korisnik ili čuvar izravno odgovorna za zdravlje i dobrobit životinje.
Dakle, na temelju članka 17. stavka 1. Zakona ministrica poljoprivrede je donijela Naredbu o mjerama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2020. godini („Narodne novine“ br. 7/20.), a kojom je, kao i u naredbama iz prethodnih godina, u članku 3. stavku 2. bilo određeno da psi stariji od tri mjeseca moraju, jednom godišnje, biti cijepljeni protiv bjesnoće, s time da između dva cijepljenja ne smije proteći više od 365 dana, s tim da pas koji tijekom godine navrši tri mjeseca mora biti cijepljen u narednih 14 dana, a pas koji nije ranije cijepljen u roku od 14 dana od dana njegove nabave (stavak 3.).
Na temelju iste odredbe Zakona resorna ministrica donijela je i Naredbu o mjerama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2021. godini („Narodne novine“ br. 2/21., 4/21., 7/21. i 19/21.), kojom je u članku 3. stavku 2. određeno da svi psi stariji od tri mjeseca tijekom 2021. godine moraju biti cijepljeni protiv bjesnoće, pri čemu u putovnicu za kućne ljubimce mora biti upisan datum do kada traje imunost u skladu s uputom proizvođača cjepiva, s tim da je i nadalje određeno da pas koji tijekom godine navrši tri mjeseca mora biti cijepljen u narednih 14 dana, a pas koji nije ranije cijepljen u roku od 14 dana od dana njegove nabave (stavak 3.).
Konačno, na temelju članka 17. stavka 1. Zakona ministrica poljoprivrede je donijela i Naredbu o mjerama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2022. godini („Narodne novine“ br. 145/21.). Prema članku 3. stavku 2. ove Naredbe svi psi u Republici Hrvatskoj stariji od 3 mjeseca moraju biti cijepljeni protiv infekcije virusom bjesnoće. Nadalje, određeno je da je tijekom 2022. godine obavezno cijepiti (stavak 3.):
- pse koji navrše tri (3) mjeseca (primovakcinacija)
- pse kojima ističe rok do kada vrijedi prethodno cijepljenje (revakcinacija),
s tim da se revakcinacija mora provesti najkasnije do datuma do kojega vrijedi prethodno cijepljenje navedeno u putovnici za kućne ljubimce (stavak 4.), a cijepljenje pasa koji nisu revakcinirani do toga roka, smatra se primovakcinacijom te se u rubriku 2 putovnice za kućne ljubimce ponovno upisuje i datum od kada vrijedi cijepljenje sukladno uputi proizvođača cjepiva (stavak 5.).
Nastavno na prethodno navedeno dodajemo da je člankom 3. stavkom 7. navedene Naredbe određena obveza ovlaštenom veterinaru da u putovnicu za kućne ljubimce upiše:
- datum cijepljenja (rubrika 1)
- datum od kada vrijedi cijepljenje samo u slučaju primovakcinacije (rubrika 2)
- datum do kada vrijedi cijepljenje (rubrika 3),
kao i da svako cijepljenje protiv infekcije virusom bjesnoće upiše i u bazu Lysacan.
Prema tome, zaključujemo da obvezu cijepljenja pasa protiv infekcije virusom bjesnoće više ne vežemo uz protek vremenskog razdoblja od 365 dana od zadnjeg cijepljenja, odnosno propisani rok za novo cijepljenje unutar 365 dana od zadnjeg cijepljenja više ne egzistira, već da je za takvu obvezu sada relevantan rok do kada vrijedi prethodno cijepljenje. Dakle, ovakvo pravno uređenje upućuje na zaključak da svi posjednici pasa koji su u roku od 365 dana od zadnjeg cijepljenja svog psa cijepili prošle godine (2021.) primjerice dvogodišnjom varijantom cjepiva protiv bjesnoće, ove godine nisu u obvezi cijepiti svoga psa protiv infekcije virusom bjesnoće. U slučaju dvojbe preporuka je pogledati u putovnicu za kućne ljubimce u kojoj bi, dakle, trebao biti naveden datum do kada vrijedi prethodno cijepljenje.
K tome, napominjemo da je na temelju članka 17. stavka 1. Zakona o veterinarstvu („Narodne novine“, br. 82/13., 148/13. i 115/18.) ministrica poljoprivrede donijela i Naputak o načinu provođenja mjera zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju („Narodne novine“ br. 86/20.), uz napomenu da je zadnjim izmjenama brisan stavak 5. iz članka 17. navedenoga Zakona, uz obrazloženje da s obzirom na to da je u izradi Nacrt prijedloga zakona o zdravlju životinja koji će regulirati ovu materiju, to za ovom odredbom nema više potrebe. Navedenim Naputkom propisuje se način provođenja mjera zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti propisanih sukladno članku 17. stavku 1. Zakona o veterinarstvu (određen je u dodacima I. - II. koji su tiskani u prilogu ovoga Naputka i njegov su sastavni dio), a između ostalog određeno je u točki 1. Dodatka I. da se cijepljenje pasa protiv bjesnoće mora provoditi u ambulantama ili kućnim posjetima, u skladu s rješenjem Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane o udovoljavanju propisanim uvjetima, dodijeljenim ovlastima i Zakonom o veterinarstvu, te da provedbu ove mjere obilaskom, u kućnim posjetima, bez prethodnog poziva posjednika, mogu obavljati samo ovlaštene veterinarske organizacije koje su dužne za isto napraviti plan provedbe mjera.
Na kraju možemo istaknuti da nepoštivanje obveze cijepljenja psa protiv infekcije virusom bjesnoće, dakako, predstavlja prekršaj iz članka 158. Zakona, a prema čijem stavku 1. je, između ostalog, propisana novčana kazna u rasponu od 6.000,00 do 10.000,00 kuna za fizičku osobu.
Željko Kudrić, dipl.iur.