Sabor će izmijeniti Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju pa će od 1. kolovoza vrijediti iznimke od obveze javljanja HZZO-u jednom u tri mjeseca nezaposlenih osoba koje nisu prijavljene na HZZ-u. Iznimka će se odnositi na osobu koja je na rodiljnoj i roditeljskoj potpori, ako zbog zdravstvenog stanja ili drugog opravdanog razloga nije u mogućnosti pristupiti HZZO-u te osobe koje imaju status osobe s invaliditetom trećeg i četvrtog stupnja.
Usto, povećava se i najniži mjesečni iznos naknade plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad sa 110 na 353 eura, odnosno najveći mjesečni iznos s 565 na 995 eura.
Izmijenit će i Zakon o zdravstvenoj zaštiti slijedom čega će se ukinuti pripravničkog staža za određene zdravstvene radnike te postrožiti zapreke i postupanja protiv radnika koji imaju kaznenu prijavu zbog zlostavljanja djece. Trebao bi izmijeniti Zakon o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu kojim se definira najveća dopuštena cijene udžbenika.
Čeka ga i glasovanje o Prijedlogu zakona o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu koji će omogućiti građanima besplatan račun za redovita primanja, a najviše će koristi imati umirovljenici koji će gotovinu moći podizati bez naknade, kako na šalteru, tako i na bankomatima matične banke.
Zastupnici će se izjasniti i o inicijativi stranke Možemo! da se osnuje istražno povjerenstvo za Hrvatske šume. U drugo će čitanje Sabor uputiti paket obrambenih zakona od kojih jedan propisuje ponovno uvođenje obvezne temeljne vojne obuke u trajanju od dva mjeseca.
Sabor u utorak završava s proljetnim zasjedanjem tijekom kojega je održao dvije sjednice. Održali su se i lokalni izbori zbog kojih je Sabor zasjedao samo četiri dana u svibnju. Tako je u ovoj godini, od 15. siječnja do 15. srpnja, Sabor plenarno odradio 79 dana. Zastupnici nakon utorka odlaze na dvomjesečni odmor, u klupe se vraćaju sredinom rujna.
Saborski zastupnici završili raspravu o uvođenju vojnog roka
Saborski zastupnici u ponedjeljak navečer zaključili su cjelodnevnu raspravu o paketu obrambenih zakona, a fokus rasprave sveo se na uvođenje vojnog roka. Oporba je najviše zamjerki imala na izmjene Zakona o službi u Oružanim snagama RH, odnosno na odredbe koje se odnose na prednost pri zapošljavanju u državnoj upravi i lokalnim jedinicama onima koji se odluče na temeljnu vojnu obuku tvrdeći da je riječ o diskriminaciji.
Također smatraju da je nejasno definirano civilno služenje. Strategija obrane RH, Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga RH od 2025. do 2036. godine te izmjene Zakona o obrani prošli su gotovo bez rasprave. Zastupnici će o zakonskim prijedlozima u prvom čitanju glasovati u utorak. Drugo čitanje provest će se na jesenskom zasjedanju Sabora. Prvi ročnici za temeljnu vojnu obuku očekuju se u siječnju 2026. godine.