Dnevne novosti

Hrvatski sabor danas o izmjenama Zakona o lovstvu

25.06.2026 08:28 ZAGREB, 24. lipnja 2026. (Hina) - Hrvatski sabor danas će raspraviti izmjene Zakona o lovstvu kojima se donosi prednost domicilnim udrugama i prethodnim koncesionarima pri dodjeli lovišta u zakup, revaloriziraju godišnje naknade za pravo lova te načelo dokazane krivnje za štete u poljoprivredi i prometu.
U predloženim zakonskim izmjenama navodi se da domicilno stanovništvo okupljeno u lokalne udruge, predstavlja jedini operativni jamac za trenutačnu i kontinuiranu provedbu ovlasti koje lovstvo obuhvaća, poput hitne reakcije kod provođenja mjera sprječavanja i suzbijanja zaraznih bolesti kod životinja.

Davanjem zakupa lovačkim društvima s područja na kojem se lovište nalazi, štiti se domicilne lovce, istaknuo je ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić. Uz to, prednošću koju će prethodni koncesionari dobiti prilikom natječaja na kojima mogu obnoviti pravo koncesije, osigurava se kontinuitet stručnog gospodarenja lovištem.

Izmjenama zakona županije će dobiti tri puta veći prihod od lovozakupnina, što, kako je rekao Vlajčić, "znači tri puta više sredstava za razvoj lovstva i učinkovitu zaštitu od šteta, od divljači na njihovom području na lokalnoj razini".

Nadalje, uvođenjem načela dokazane krivnje i postavljanja Zakona o lovstvu kao posebnog zakona (lex specialis), razgraničava se i pitanje odgovornosti za štete u prometu i poljoprivredi. Među ostalim važnijim novostima u izmjenama i dopunama Zakona o lovstvu jest i propisivanje revalorizacije iznosa godišnje naknade za pravo lova, čime se osigurava da ta naknada ostane pravična i tržišno utemeljena. Uvodi se i poseban program osposobljavanja i polaganja ispita iz balistike i rukovanja lovačkim oružjem, što će biti uvjet za pristupanje lovačkom ispitu. Hrvatska ima oko 70 tisuća lovaca i 730 lovačkih društava.

Zastupnici će raspraviti i konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Republike Hrvatske i Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a kojim se u Hrvatskoj, u Splitu, uspostavlja Subregionalni tehnički ured Opće komisije za ribarstvo Sredozemlja, za jadransku subregiju.