Državno odvjetništvo (DORH) koje državu zastupa arbitražnim sporovima u srijedu je izvijestilo da je ICSID arbitražni pravorijek donio 30. lipnja ove godine. Pravorijekom su odbijeni prigovori Republike Hrvatske kojima je osporavala nadležnost Arbitražnog Tribunala odnosno utvrđeno je da je Arbitražni Tribunal ICSID-a nadležan za odlučivanje o sporu, navode u priopćenju.
Nadalje, utvrđeno je da su zahtjevi tužitelja dopušteni te da je Republika Hrvatska donošenjem Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju, kao i Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o kreditnim institucijama (oba iz 2015) prekršila odredbe ugovora između Vlade RH i francuske vlade o poticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja.
Konačno specificirani tužbeni zahtjev je prema podnesku tužitelja od 25. ožujka 2025. godine, a na dan 25. ožujka 2025. iznosio 39.700.000 eura uz kamatu do isplate, izvijestio je DORH. Ističu da je ICSID Hrvatskoj naložio da tužitelju naknadi 17.550.000 eura zajedno s kamatom po stopi Euribor plus 2.42 posto koja teče od svibnja 2017. uz mjesečno obračunavanje kamata do isplate, dok su ostali zahtjevi odbijeni.
Hrvatskoj je također naloženo da tužitelju nadoknadi trošak postupka u ukupnom iznosu od preko 2.8 milijuna eura s pripadajućom kamatom, priopćio je DORH. ICSID je međunarodna institucija osnovana 1966. s ciljem rješavanja sporova između država i stranih investitora, a dio je grupacije Svjetske banke sa sjedištem u Washingtonu.
Priopćenje Udruge Franak
Udruga Franak najoštrije se protivi presudi arbitražnog suda u Washingtonu kojom je naloženo da Republika Hrvatska isplati 30 milijuna eura francuskoj banci. Pojašnjavaju da taj arbitražni sud nije priznat unutar Europske unije zbog nesukladnosti s pravom Unije, što je potvrđeno i presudom Suda EU-a u predmetu C-284/16 (Achmea). Stoga smatraju da ova presuda nije pravno obvezujuća niti smije biti izvršena.
Podsjećaju da je u Hrvatskoj kolektivnom presudom utvrđena ništetnost valutne klauzule CHF i promjenjive kamatne stope, a da konverzijom kredita potrošači nisu u potpunosti obeštećeni.
Pozivaju Vladu Republike Hrvatske da odbije provedbu ove arbitražne odluke i iskoristi sve pravne mehanizme za zaštitu javnog interesa, uključujući i mogućnost pokretanja kaznenih postupaka protiv banaka koje su sklapale nezakonite ugovore, jer je u Francuskoj već poduzeta kaznena odgovornost u sličnom slučaju.
Pozivaju Vrhovni sud Republike Hrvatske da, u skladu s pravom Europske unije i presudama Suda EU (C-118/17, C-705/21, C-452/18), konačno donese odluku kojom će se potrošačima s konvertiranim kreditima omogućiti puno obeštećenje.
Udruga Franak smatra da je odbijanje ove nezakonite arbitraže jedini prihvatljivi put ako Hrvatska želi sačuvati svoj pravni integritet i ugled unutar Europske unije.