Dnevne novosti

Pučka pravobraniteljica – policija mora pokrenuti postupke zbog "Za dom spremni"

08.08.2019 07:25 ZAGREB, 7. kolovoza 2019. (Hina), Ako policija propusti pokrenuti prekršajni postupak protiv bivših pripadnika HOS-a u Kninu koji su izvikivali pozdrav "Za dom spremni" te za izvikivanje istog pozdrava na koncertu Marka Perkovića Thompsona na splitskoj rivi, bit će to eklatantno kršenje pravnog poretka Republike Hrvatske, izjavila je za Jutarnji list pučka pravobraniteljica Lora Vidović.
Istaknula je kako bi se, u slučaju da policija ustraje u stajalištu o nepokretanju progona, u navedene slučajeve trebali uključiti i ministar unutarnjih poslova i premijer, navodi dnevnik.

Podsjećaju da je načelnik šibensko-kninske policije Ivica Kostanić Hini izjavio da protiv Marka Skeje i bivših pripadnika HOS-a koji su i ove godine, baš kao i prethodnih, na glavnom gradskom trgu u Kninu, ispred Spomenika hrvatske pobjede Oluja 95, više puta salutirali pozdrav "Za dom spremni" neće pokretati prekršajni postupak jer je prijašnju policijsku prijavu protiv njih, podignutu zbog istog pozdrava, nadležni prekršajni sud u Kninu odbacio.

I na subotnjem koncertu održanom na splitskoj rivi Marko Perković Thompson je na početku pjesme "Čavoglave" s pozornice u mikrofon uzviknuo "Za dom", a publika mu je odgovorila "Spremni".

Na pitanje hoće li protiv navedenog pjevača zbog izvikivanja tog pozdrava pokrenuti prekršajni progon, iz PU splitsko-dalmatinske Jutarnjem listu su odgovorili: "Ističemo da je izvođač tijekom koncerta izvodio pjesme koje nisu zabranjene ili nedozvoljene.

U ovom trenutku, a sve sukladno sudskoj praksi koja se temelji na pravomoćnim presudama prekršajnih sudova, stava smo da tijekom koncerta nije bilo narušavanja javnog reda i mira, zbog čega nema osnova za podnošenje prekršajne prijave".

Pučka pravobraniteljica Lora Vidović je, međutim, jasna - prema već donesenim odlukama Visokog prekršajnog suda i Ustavnog suda, pozdrav "Za dom spremni" je kažnjiv u svim okolnostima i bez iznimke.Dokument dijaloga koji je proizvelo Povjerenstvo za suočavanje s prošlosti, na koji se policija očito poziva, nije izvor prava, naglašava pravobraniteljica.

Izvor prava su, dodaje, zakoni i presude najviših sudova, uključujući i one Ustavnog suda, piše Jutarnji list. Odluke Ustavnog suda su obvezujuće za sve pravne i fizičke osobe.

Ako policija odluči da neće postupati i podnijeti prekršajne prijave, to je onda politički oportunitet, a ne odluka utemeljena na pravu. Takvo ponašanje policije onda ide na dušu cijeloj Vladi, zaključila je za Jutarnji list pravobraniteljica Vidović.