Dnevne novosti

Ministarstvo: Nismo zaprimili tužbu EK zbog odlagališta "Crno brdo", radi se o najavi tužbe

12.03.2018 07:15 ZAGREB, 9. ožujka 2018. (Hina), Ministarstvo zaštite okoliša i energetike istaknulo je u petak da nije zaprimilo tužbu Europske komisije zbog odlagališta "Crno brdo" u Biljanama Donjim i da se prema njihovim saznanjima radi o najavi tužbe te je podsjetilo na kronologiju tog slučaja. 
  "Vezano uz ovaj slučaj, inspekcija zaštite okoliša Ministarstva zaštite okoliša i energetike naredila je rješenjem od 31. ožujka 2015. trgovačkom društvu MLM GROUP-ZAGREB d.o.o., uklanjanje otpada nastalog obradom otpadne silikomanganske i feromanganske troske, koji je nepropisno odložen na lokaciji u Biljanima Donjim", istaknuli su u Ministarstvu u odgovoru na upit Hine. 

Naglasili su kako je zbog neizvršenja tog predmetnog rješenja inspekcija zaštite okoliša pokrenula postupak izvršenja rješenja izricanjem novčanih kazni. "Izrečene su dvije novčane kazne odgovornoj osobi u pravnoj osobi (rješenja od 25. rujna 2015. i 19. prosinca 2017.) u ukupnom iznosu 60.000 kuna.

Na rješenja o izricanju novčane kazne izvršenik je pokrenuo upravni spor. Budući da izvršenik i dalje nije postupao po rješenju, u cilju izvršenja rješenja putem treće osobe unutar Ministarstva zaštite okoliša i energetike je osnovana Radna grupa za Biljane Donje i u tijeku je priprema projektnog zadatka", istaknuli su u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. 

Europska komisija podnijela u četvrtak Sudu EU-a dvije tužbe protiv Hrvatske, prvu zato što nije osigurala odgovarajuću razinu zaštite zdravlja ljudi i okoliša na lokaciji "Crno brdo" u Biljanama Donjim, a drugu jer nije provela neka od zajedničkih europskih pravila u zaštiti zračnog prometa. 

Nezakonito odlagalište industrijskog otpada "Crno brdo" u Biljanama Donjim, u blizini Benkovca, udaljeno je manje od 50 metara od naselja. Otpadom je najkasnije do kraja 2015. trebalo početi gospodariti u skladu s propisima EU-a o otpadu. Iako se Hrvatska u nekoliko navrata obvezala riješiti to pitanje, na terenu nije zabilježen nikakav napredak. Već gotovo četiri godine industrijski otpad na nezakonitom odlagalištu "Crno brdo" nije uklonjen niti se njime gospodari na odgovarajući način te postoji opasnost od onečišćenja zraka i podzemnih voda, navodi Komisija.

Ta se lokacija trenutačno upotrebljava kao odlagalište velike količine proizvodnih ostataka iz obrade feromangana i silikomangana. S obzirom da hrvatska nadležna tijela taj materijal nisu klasificirala kao otpad u skladu s Direktivom, približno 140.000 tona tog potencijalno štetnog kamenog agregata odlaže se izravno na tlo, čime se ugrožavaju lokalno stanovništvo i okoliš.

U skladu s pravom EU-a Hrvatska bi trebala uvesti mjere za zaštitu podzemnih voda i sprječavanje širenja štetnih čestica zrakom. Budući da ni nakon upozorenja Komisije nije postignut napredak, Komisija je u četvrtak odlučila Sudu EU-a uputiti predmet protiv Hrvatske.