Dnevne novosti

Obuljen Koržinek: Novi Zakon o elektroničkim medijima u četvrtom kvartalu ove godine

14.02.2018 07:30 ZAGREB, 13. veljače 2018. (Hina), Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek u utorak je na prvom Hrvatskom radijskom forumu kazala kako u četvrtom kvartalu ove godine očekuje upućivanje izmjena i dopuna Zakona o elektroničkim medijima u Vladinu proceduru, a radna skupina bi s izradom novog zakona trebala početi za dva do tri tjedna. 
Najavljujući izradu novog paketa medijskih zakona, Obuljen Koržinek je rekla kako je dosad najveći iskorak napravljen u izradi izmjena i dopuna zakonske regulative o elektroničkim medijima, dok je istovremeno rad na novom "krovnom" Zakonu o medijima  bio zapostavljen, no i taj novi zakon mogao bi biti predstavljen iduće godine. 

"U prvoj fazi izrade novog zakona o elektroničkim medijima bit će analiza postojećeg, odnosno onih dijelova zakona koji još i sada funkcioniraju i koje treba zadržati. Ono što će biti ključno jest reguliranje novih tipova medija i djelatnosti u području medijske industrije, koje dosad nismo poznavali", rekla je ministrica.

Tijekom ove godine konzultacije za izmjenu Zakona o medijima  

Istaknula je kako će paralelno s izmjenama Zakona o elektroničkim medijima tijekom ove godine biti održan niz konzultacija za izmjenu i Zakona o medijima. Naglasila je i kako na tragu postojećih zakonskih odredbi iz 2009. u novim odredbama treba nastaviti razvijati i poticati različite modele koregulacije i samoregulacije medija. 

"Smatramo da područje medija nije područje koje treba jako strogo regulirati, a osim toga, budući da se tehnologija vrlo brzo mijenja, nije moguće tako brzo prilagođavati propise", rekla je. Ministrica je istaknula i veliku važnost Fonda za poticanje pluralizma medija koji je, prema njezinim riječima, imao i još ima veliku ulogu u poticanju medijskog pluralizma koje bi trebalo očuvati i još ojačati u novim zakonskim odredbama.

Pohvalila je ulogu i dosadašnji veliki angažman Vijeća za elektroničke medije (VEM) i Agencije za elektroničke medije (AEM) u provođenju dosadašnjih zakonskih odredbi. Predsjednik VEM-a i ujedno ravnatelj AEM-a Damir Hajduk upozorio je na zastarjeli hrvatski medijski zakonski okvir, pogotovo u sferi globalizacije medija.Hajduk: Veliki igrači ulaze na mala tržišta i ograničavaju medijski pluralizam "Danas veliki globalni igrači ulaze na mala tržišta koja su jezično ograničena i tako ograničavaju medijski pluralizam.

Mi smo malo tržište ugroženo od velikih igrača i moramo razmišljati ne što je bilo, nego što nas čeka i kako se prema tome postaviti", rekao je Hajduk. Predsjednica HUP - Koordinacije komercijalnih radio postaja te direktorica i glavna urednica Media servis globala Silvija Londero založila se za očuvanje stručnih i etičkih standarda u izmjeni medijskog zakonodavstva. 

"Suvremeno medijsko zakonodavstvo, utemeljeno na demokratskim i stvarnim tržišnim osnovama, postaje nezaobilazni prioritet. Medijska evolucija kroz koju smo prošli od osamostaljenja Hrvatske pojačala je svijest građana suvremenim medijskim sadržajem, a upravo taj sadržaj u programima komercijalnih radijskih postaja ruši sve barijere, posebice barijere u mržnji, netoleranciji i nasilju'', kazala je Landero. 

Na 1. Hrvatskom radijskom forumu, održanom u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora Gorana Jandrokovića, o medijskoj regulativi i njezinom značaju govorili su i predsjednik HAZU-a Zvonko Kusić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Davor Majetić, bivša zastupnica u EU parlamentu Doris Pack, potpredsjednica zagrebačke Gradske skupštine Jelena Pavičić Vukičević i akademik Jakša Barbić. 

Jandroković  je u svom je obraćanju okupljenima čestitao Svjetski dan radija koji se obilježava 13. veljače, na dan kada je 1946 počeo emitirati Radio Ujedinjenih naroda. Na skupu je bila predstavljena i Deklaracija koju su potpisali svi članovi Koordinacije komercijalnih radio postaja.