Dnevne novosti

Sabor: Oporba protiv oduzimanja vlasništva nad nekretninom prije konačnog utvrđivanja naknade

13.03.2017 07:35 SABOR

ZAGREB, 10. ožujka 2017. (Hina), Saborska se oporba u petak tijekom rasprave o izmjenama Zakona o izvlaštenju kojima bi se, kako uvjeravaju vladajući, postupci izvlaštenja trebali ubrzati, oštro usprotivila mogućnosti da se vlasništvo nad nekretninom rješenjem o privremenom izvlaštenju oduzima prije konačnog utvrđivanja naknade i to bez prava na žalbu.

"Zakon je prouustavan, možete ga pripremiti za drugo čitanje, ali ako bude u ovakvom obliku bit ćemo protiv, a ako bude prihvaćen, pokrenut ćemo postupak pred Ustavnim sudom", poručivao je SDP-ovac Peđa Grbin koji nije prihvatio obrazloženje kako je pravna zaštita osigurana pred Upravnim sudom.

Mostovac Robert Podolnjak pojašnjavao je pak kako je namjera zakona da s jedne strane investitorima korisnicima izvlaštenja omogući stjecanje vlasništva nekretnine nakon isplate naknade u visini određenoj nalazom o stanju i vrijednosti nekretnine, a s druge strane istovremeno prijašnjim vlasnicima te nekretnine omogućuje stjecanje naknade.

"Ključno je što je namjera i svrha ovog zakona bila i pri donošenju, a i pri sadašnjim promjenama, da se zakon uredi tako da bude u funkciji ubrzanja investicijskog ciklusa u RH kao glavnom pokretača rasta i razvoja hrvatskog gospodarstva i stvaranja pretpostavki za povećanje investicija u gospodarstvo", rekao je Podolnjak. Gordan Maras (SDP) tražio je da se pojašnjenje odredbe prema kojoj se novčana naknada za obeštećenje iznimno može zamijeniti drugom nekretninom. 

"Na mala se vrata nastoji progurati davanje zamjenske nekretnine kad nema sporazuma stranaka", poručivao je Grbin. "Zakon pojačava poziciju vlasnika zemljišta jer biraju vještake. Vlasnik može raspravljati i pred Upravnim sudom i u cijelom nizu postupaka iznositi mišljenja i tražiti zaštitu", uvjeren je Dražen Bošnjaković (HDZ).

Državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Sanja Mišević pojašnjavala je kako izmjena zakona ide za tim da se postupci izvlaštenja ubrzaju, odnosno da se već u ovom prethodnom postupku prenese pravo vlasništva na korisnika izvlaštenja.

"Ovaj institut je itekako bitan imajući u vidu da ćemo na ovaj način ubrzati investicije, a sve, s obzirom na činjenicu da postupci izvlaštenja predugo traju, po sadašnjem zakonu. A također je iznimno bitan iz razloga što će u ovom slučaju korisnici izvlaštenja u znatnome prije moći aplicirati na natječaje za sredstva iz EU", rekla je Mišević. Postojeći zakon treba mijenjati kako bi se, smatra SDSS-ov Mile Horvat, spriječilo mešetarenje.

"Slažem se da je trebalo nešto promijeniti u sustavu izvlaštenja. Kod mene u općini razgovaramo o načinu kako riješiti situaciju gdje imate potrebu da napravite jednu cestu koja će imati značajnoga turističkog karaktera. I onda od dvadesetak vlasnika sitnih posjednika svi su se s tim složili osim jednoga koji kaže - ne, i traži cijenu kakvu traži. Kupio ju je po iks kuna, sada prodaje po deseterostruko ili znatno višoj cijeni", rekao je Horvat.

Ni rasprava o Zakonu o izvlaštenju nije prošla bez prepucavanja na relaciji oporba-vladajući pa su tako iz redova Živog zida padale i teške riječi na račun kolega zastupnika. SDP-ovac Maras svoje izlaganje imao je uoči podnevnog glasovanja kada je sabornica bila puna te je bio stalno preglasavan žamorom zastupnika. Najprije je rekao kako voli govoriti pred punom sabornicom, no buka ga je ipak natjerala da promijeni mišljenje i zaključi da mu je ipak draže govoriti pred polupraznom sabornicom.

"Zastupnike ne zanima što imate reći... Došli su tri minute prije glasovanja u podne. Došli su glasovati 15 minuta pa idu kući. To je sramota za ovaj parlament i ne zaslužujete 15, 12 tisuća kuna plaće", obrušio se Branimir Bunjac u replici Marasu. Bunjac je zastupnike optuživao da su "poslušnici i beskičmenjaci koji ispunjavanju zahtjeve svojih šefova", na što ga je predsjednik Sabora Božo Petrov oštro opomenuo da nema pravo vrijeđati.

"Ne treba generalizirati", odgovorio mu je Maras ironizirajući kako neki pozorno slušaju u sabornici dok su neki zabrinuti za Splitsko-dalmatinsku i Dubrovačko-neretvansku županiju poput 'mostovaca' Mire Bulja i Nikole Grmoje.

Reagirao je odmah Bulj. "Kakva opsjednutost zastupnika Marasa mojim imenom", rekao je prozivajući Marasa jer, tvrdi, nema hrabrosti izići na lokalne izbore u svojoj sredini. "Vi ste ti koji dižu, ali i ruše dignitet Hrvatskog sabora i ove sabornice", upozoravao je Petrov više puta zastupnike koji su se oteli kontroli.